ویدئو پروژکتور

انواع منبع نور در ویدئو پروژکتورها

پروژکتورها نور و تصویر را به صورت جداگانه ایجاد می کنند. به این صورت که منبع نوری نور را ایجاد می کند و پس از ایجاد نور آن را بر روی تراشه ایجاد کننده تصویر متمرکز می کندد.

اما میزان شدت نور در هر پروژکتور با یکدیگر فرق می کند. برای اینکه بتوانید تصور کلی داشته باشید، به مثالی که در ادامه میاوریم توجه نمایید؛ به طور مثال یک پروژکتور ۲۰۰۰ لومنی تصویری روشن و قابل مشاهده را روی صفحه ۱۰۰ اینچی در یک اتاق تاریک ایجاد می کند. یک پروژکتور ۱۰۰۰ لومنی را می توان گفت که عملکرد نسبتا خوبی دارد، اما تا حدودی کم نور می باشد. پروژکتور هایی که ۳۰۰۰ لومن یا بیشتر از آن را دارند بسیار روشن خواهند بود، به طوریکه شاید برای برخی بینندگان نور بسیار زیادی تولید کنند. بنابراین در انتها باز هم به نظر کاربران بستگی دارد که با کدام یک راحت تر میتوانند کار کنند.پروژکتورهای مدرن از یکی از سه فناوری به عنوان منبع نور استفاده می کنند:

  • LED ها
  • لیزرها
  • لامپ های UHP (فوق فشار بالا)

UHP؛ لامپ های پرقدرت و پرمصرف صنعت پروژکتور

لامپهای UHP، که اساساً لامپهای پرقدرتی هستند، رایج ترین لامپ مصرفی در صنعت پروژکتور ها می باشند. این لامپ ها می توانند نور زیادی ایجاد کنند و مزیت بیشتری نسبت به سایرین دارند و البته هزینه کمتری را نیز شامل می شوند. نکته منفی لامپ های UHP این است که نور آنها با گذشت زمان کاهش می یابد. پروژکتور هایی که با فناوری UHP ساخته می شوند هرگز به اندازه ی اولین بار که آن را روشن میکنید، نور نمی دهند تا زمانی که لامپ را تعویض کنید.

اگرچه این ضعف در نوردهی یک روند کند است. پس از بررسی چندیدن مورد محققان دریافتند که این لامپ ها می توانند ۱۵۰۰۰ ساعت دوام بیاورند و کاربران پس از این مقدار استفاده نیاز به تعویض آنها خواهند داشت. بنابراین اگر هر شب چهار ساعت با استفاده از پروژکتور به تماشای برنامه های مورد نظر خود می پردازید، این اطمینان را داشته باشید که تا مدت نسبتا طولانی قادر خواهید بود از این پروژکتور ها بهرمند شوید و به عبارتی این لامپ ها بیش از ۱۰ سال برایتان دوام می آورد. قیمت پروژکتور های UHP با یکدیگر متفاوت است، اما معمولاً در دسته ی پروژکتور های اقتصادی رو به گران قیمت دسته بندی می شوند.

منبع نوری LED و لیزری

منبع نوری LED و لیزری، در صنعت پروژکتور ها و سینماهای خانگی، فناوری های نسبتا جدیدی حساب می آیند. این لامپها از هر دو معنی کلمه سردتر از لامپهای UHP هستند. LED ها و لیزرها در پروژکتورها به روش های مشابه عمل می کنند و امروزه برخی از پروژکتورها از هر دوی این فناوری استفاده می کنند، بنابراین در اغلب مواقع این دو دسته را با هم در یک گروه طبقه بندی می کنند. منابع نوری LED و لیزری معمولا ویژگی های بسیاری را برای کاربران به ارمغان می آورد اما در مقایسه با پروژکتور های UHP هزینه زیادی برای ایجاد نور یکسان دارند. به عنوان مثال اگر پروژکتور ۱۰۰۰ دلاری مبتنی بر لامپ  UHP و پروژکتور LED یا لیزری ۱۰۰۰ دلاری داشته باشید، پروژکتور لامپ UHP تصویر روشن تری را ایجاد خواهد کردد. امروزه تعداد زیادی پروژکتور مقرون به صرفه مبتنی بر پروژکتور های LED وجود دارد اما این دسته از پروژکتور ها معمولاً کم نور تر از سایرین هستند.

جذابیت LED و لیزر ها برای اغلب کاربران بیشتر است و به عبارتی از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند، به خصوص اینکه کار آمدی این دسته از منابع نوری به ۳۰،۰۰۰ ساعت نیز می رسد. با این حال، عدم نیاز به تعویض لامپ و صرفه جویی در هزینه ها برای چیزی که قبلاً برای آن هزینه کرده اید، کاملاً قابل درک است. قیمت و عملکرد پروژکتورهایی که از لامپ UHP برای روشنایی استفاده میکنند به مراتب بهتر از پروژکتور های ال ای دی و لیزری می باشد. همچنین طیف وسیع تری از پروژکتورهای UHP ، توسط بسیاری از شرکت های مختلف ساخته می شوند که تقریبا در همه جای دنیا در دسترس هستند و خدمات ارایه می دهند. بنابراین پیسنهاد می شود الویت های خود را در نظر گرفته و با توجه به بودجه و نیاز های خود پروژکتور مورد نظر خود را تهیه نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.